Rozcestník

OSTATNÍ – VKP (významné krajinné prvky)

Aktualizováno dne 23. 11. 2023

 

VKP - významný krajinný prvek jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část krajiny utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Významnými krajinnými prvky jsou lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera, údolní nivy. Dále jsou jimi jiné části krajiny, které zaregistruje  podle § 6 orgán  ochrany přírody jako významný krajinný prvek, zejména mokřady, stepní trávníky, remízy, meze, trvalé travní plochy, naleziště nerostů a zkamenělin, umělé i přirozené skalní útvary, výchozy a odkryvy. Mohou jimi být i cenné plochy porostů sídelních útvarů včetně historických zahrad a parků. Na území MČ Komín se nachází několik VKP: Komínský lom, Syslí rezervace, Sítí, Panský kopec, Pod Vrchem.

Komínský lom - 0,25 ha, opuštěný lom představuje silně přeměněné diority a gabra brněnského masivu. Diority jsou místy proniknuty žilami aplitů. Lom otevřený v metabazitové zóně v horninách metadioritů. Jsou to strukturně i látkově velmi variabilní jemně až hrubě zrnité horniny, tmavě šedé až černobíle skvrnité barvy. Primární minerály jsou v důsledku sekundárních přeměn zcela alternovány. Lomovou stěnou jsou odkryty silně tektonicky postižené diority šedé až šedozelené barvy. Lokálně ve stěně vystupují nezřetelné kry tmavě šedých až šedočerných jemnozrnných hornin bohatých na diorit. Diority jsou místy proniknuty žilami aplitů. Pukliny jsou obvykle vyplněny zelenavým epidotem, místy pokryty povlaky malachitu. Horniny brněnského masivu jsou překryty rezavě hnědými půdními sedimenty s hlinitokamenitými sutěmi při bázi. Místy lze pozorovat polohy s příměsí eolického materiálu, včetně přechodu do smíšených deluvioeolických sedimentů. Tvorba těchto sedimentů probíhala v průběhu celého kvartéru a to jak v chladných, tak i teplých obdobích. Zde jsou prostoupeny mrazovými klíny, jejichž výplň je pravděpodobně představována deluvioeolickými písky. Obsahují rovněž pohřbené půdní horizonty.

Syslí rezervace - 3,20 ha, plocha medláneckého sportovního letiště. Z důvodu pravidelného sečení je ideálním stanovištěm kriticky ohroženého sysla obecného, který si zde udržuje středně velkou kolonii. Široká a plochá údolní niva Komínského potoka, v těchto místech zatrubněného v nadmořské výšce 260 m, v současné době travnatá plocha letiště. Luční travinobylinná společenstva. Významný je hojný výskyt kriticky ohroženého sysla obecného (na cca 3/4 území v hustotě 15 - 25 ks/ha, na 1/4 území 5 - 8 ks /ha). Plocha je porostlá travobylinnými společenstvy, v nichž se vyskytují např. jetel zvrhlý, jetel plazivý, rožec rolní, smetanka lékařská, svízel přítula, jitrocel kopinatý, jitrocel širolistý, kakost luční, řebříček obecný, srpek obecný, mochna stříbrná a další. Od roku 2023 je syslí rezervace přírodní památkou.

Sítí - 0,80 ha, starý ovocný sad s jabloněmi, hrušněmi a slivoněmi. Původní odrůdy ovocných stromů, lokalita je výhodná pro hnízdění drobného ptactva, odumírající stromy a travní společenstva jsou vhodným útočištěm pro hmyz a drobné obratlovce. Jihovýchodně orientovaný mírný svah skloněný směrem ke Komínskému potoku. Extenzivní sad se starými stromy jabloní, hrušní a slivoní. Místy se zde objevují keře svídy, bezu černého a trnky. Bylinné patro tvoří travní společenstva. Lokalita je dlouhodobě nekosená s velkou vrstvou stařiny.

Panský kopec (Komínský vršek) - 0,70 ha, vrcholek kopce obklopený poli a zahrádkářskou kolonií. Poskytuje úkryt, zdroj potravy a hnízdiště drobným živočichům a zpěvnému ptactvu. Lokalita je výhodným refugiem pro živočichy, kteří zde nacházejí úkryt, potravu i hnízdiště. Je významná také z hlediska tvorby krajinného rázu. Nezanedbatelné je také zastoupení dřevin, blížící se přirozenému stavu. Vrcholek kopce tvoří travnaté plochy obklopené vysazenými kulturami lípy, modřínu, místy se objevuje javor klen, javor babyka, třešeň ptačí, borovice a dub zimní. V keřovém patru jsou zastoupeny tyto druhy: ptačí zob, hloh, růže šípková, trnka obecná, řešetlák počistivý a bez černý. Vzhledem k tomu, že stromy jsou vysazeny v úzkém sponu, bylinný podrost je velice chudý. 

Pod Vrchem - 2,00 ha, svah kopce s přírodě blízkým zastoupením dřevin, bylinným porostem a faunou. Významný výskyt chráněného okrotice bílé, dřínu jarního, medovníku meduňkolistého a hlístníku hnízdáku. Jižně orientovaný svah kopce v nadmořské výšce 350 - 388 m. Doubrava převážně výmladkového původu s vtroušenými druhy: habr, buk, smrk, borovice lesní, lípa, javor mléč, modřín. Keřové patro tvoří dřín obecný, řešetlák počistivý, líska obecná, brslen bradavičnatý, bez černý, hlohy, zimolez pýřitý, krušina olšová. Společenství bylin tvoří typické druhy hajní květeny teplých suchých lesů. V bylinném patru jsou zastoupeny: sasanka hajní, prvosenka jarní, plicník lékařský, mařinka vonná, ostřice chlupatá, čilimník řezenský, lupina bílá, kostival hlíznatý, hrachor jarní, kokořík vonný, medovník meduňkolistý, tolita lékařská, ptačinec velkokvětý, okrotice bílá a hlístník hnízdák.

https://www.brno.cz/fileadmin/user_upload/sprava_mesta/magistrat_mesta_brna/OZP/Vyznamne_krajinne_prvky.pdf 

 

 

Fotografie

ZPĚT NA OSTATNÍ

Fotogalerie

Užitečné odkazy